Děkan FSS a rektor MU podepsali kontrakt strategie pro výzkum
Děkan Fakulty sociálních studií MU Stanislav Balík a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš podepsali dokument, který stanovuje strategii FSS MU ve výzkumu a doktorském studiu.
Odhalit nadané děti na prvním stupni základních škol pomůže skríningový test Invenio, který připravil výzkumný tým z IVDMR. Projekt, jehož hlavní řešitelkou je doc. Šárka Portešová, získal exceletní hodnocení Technologické agentury ČR. „Projekt a především jeho výstupy v případě jejich širšího využití disponují zásadním potenciálem směrem k posílení včasné identifikace nadaných jedinců a následnému rozvoji jejich intelektuálních schopností i talentu, což bezesporu v konečném důsledku přispěje k rozvoji společnosti jako celku,“ stojí v hodnocení TAČR.
Výzkumný tým vytvořil i počítačovou interaktivní hru plnou logických a matematických úkolů, která odhalí nadané děti, jež jsou v matematice oproti vrstevníkům už v první třídě napřed. Hru si v rámci projektu vyzkoušelo na čtrnáct set dětí ve dvanácti školách napříč Českem. Nadané děti se v českých školách často „ztrácejí“, drtivé většiny si nikdo nevšimne a nevěnuje jí zvláštní péči. „Do škol přichází stovky nadaných prvňáčků, školy ale nevědí, jak s nimi pracovat, a nemají k tomu ucelený soubor materiálů. Vede to k tomu, že se děti, které se do školy těšily, začnou nudit a postupně některé na vzdělávání rezignují,“ řekla Portešová magazínu EDUzín, který se věnuje vzdělávacím tématům.
Tento projekt financovaný z OPVVV – Ve výzvě Inovace v pedagogice vznikl ve spolupráci čtyř univerzitních pracovišť. Lidé z katedry matematiky a z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty vytvářeli videa a pracovní listy, kolegyně a kolegové z katedry psychologie na FSS tvořili screeningový test. Zapojeni jsou do něj i odborníci z Ústavu výpočetní techniky, kteří pomáhají se zabezpečováním rozsáhlých dat.
Rozhovor se Šárkou Portešovou na téma nadaných dětí si můžete přečíst v magazínu Reportér.
Děkan Fakulty sociálních studií MU Stanislav Balík a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš podepsali dokument, který stanovuje strategii FSS MU ve výzkumu a doktorském studiu.
Jak vypadá práce univerzitní ombudsmanky? S jakými podněty se na ni mohou obracet studenti a zaměstnanci? A kolik případů běžně řeší? O těchto i dalších tématech budou na veřejné přednášce na Fakultě sociálních studií MU diskutovat ombudsmanky Masarykovy a Karlovy univerzity – Eva Janovičová a Kateřina Šámalová.