Co je Dětský koutek a jak funguje?
Dětský koutek vznikl jako iniciativa lidí kolem tehdejšího studentského spolku Gender centrum a po celou dobu, tedy od roku 2005, funguje s podporou vedení naší fakulty. Najdete jej nedaleko spolkové místnosti v suterénu. Jde o místnost, kde můžete pobýt s dětmi – svými, vašich spolužaček a spolužáků, vyučujících. Lze tam třeba zvládnout konzultace i týmovou diskusi nad výzkumem či seminárkou. Svět dětí tak pronikl do našeho akademického světa, ale neruší svou bezprostředností a halasem vesměs tiché bádání pracoven a atmosféru učeben. Děti zaměstnanců i studujících jsou v Dětském koutku fakulty vítány také tehdy, když si rodiče zajistí vlastní hlídání nebo se recipročně domluví v rámci komunity rodičů, že si děti pohlídají navzájem. Dobrovolnice a dobrovolníci z řad studujících, mají-li sami čas, nabízejí hlídání rodičům, kteří potřebují na seminář, přednášku či konzultaci. Jde o hlídání nárazové, krátkodobé.
Překročte hranice každodenní studentské rutiny, relaxujte s dětmi
Dět-ko, jak Dětskému koutku ve zkratce říkáme, od svého vzniku spojuje rodiče, jejich děti a studující s pečovatelskými sklony, kteří chtějí pomáhat. Posláním Dět-ka je ulehčit lidem s dětmi slaďovat soukromý a profesní život. Navíc dvěma pravidelnými akcemi, které Dět-ko kolem Mikuláše a Velikonoc pořádá v atriu fakulty, také trochu nabouráváme každodenní rutinu akademického provozu – a sice viditelnou přítomností ratolestí v životě budovy a akademické obce. I tím chce tým Dětského koutku vybídnout ty bezdětné – nebo ty aktuálně nepečující – k reflexi bariér, na které rodiče s dětmi v našich řadách narážejí, a připomíná tak všem možnost zapojit se.
Kam dál?
Po skoro dvouleté pandemické pauze a s aktuálním nárůstem životních nákladů a nejistot studujících je možné, že se promění i Dět-ko. Možná nás čeká úkol přehodnotit fungování Dět-ka v režimu chův, které hlídají dobrovolně a zdarma. Máme letos více rodičů s dětmi poptávajících hlídání než chův. Proměňuje se poptávka rodičů – jak oni, tak chůvy dlouhá léta až dosud fungovali na principu neformálních vztahů důvěry a solidarity napříč etapami života. Pomozte vašimi nápady oživit komunitu Dětského koutku a ušít jej na míru aktuálním potřebám i studentským možnostem. Pokud chcete poskytnout Dětskému koutku FSS zpětnou vazbu, můžete k tomu využít připravenou krátkou pětiminutovou anketu na tomto odkazu: https://forms.gle/eSPanhywWDoLWNW16. Váš názor nás zajímá a děkujeme za něj!
Iva Šmídová