Předsednictví Rady EU se může zemi bohatě vrátit, říká expert na Evropskou unii

Co je předsednictví Rady EU, jak funguje a jakou roli v něm má Česká republika? Na otázky, které nabývají na aktuálnosti spolu se současným českým předsednictvím Rady EU, odpovídá expert na Evropskou unii a docent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Petr Kaniok, s nímž se studenti a studentky mohou setkat na řadě přednášek a kurzů na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

27. 9. 2022

Bez popisku

Jak funguje předsednictví Rady EU?

Od začátku evropské integrace se státy v řízení Rady EU střídají na dobu šesti měsíců. Děje se tak na základě principu rovné rotace, což znamená, že jak malá, tak velká země se k předsednictví dostává s rovnými šancemi. Žádné volby, žádné zákulisní dohody, žádná nečekaná překvapení. Krátká a rovná pravidelnost.

Jaký má vlastně předsednictví význam?

Význam předsednictví má rovinu symbolickou, kdy střídání států vyjadřuje jejich rovnost v Evropské unii. Tato myšlenka je pro evropskou integraci nesmírně důležitá a určuje styl její politické kultury. Dále pak střídání zemí přináší do Rady Evropské unie nová témata. Například z geografického hlediska se zájem přesouvá od severu k jihu, od západu k východu. Rada tak pokrývá všechny sousedící regiony a věnuje se jim rovnoměrně. Totéž se týká témat. Radě EU tak nic podstatného neuteče a dokáže zohlednit dílčí zájmy a potřeby mnohdy velmi rozdílných společností států Evropské unie.

Co je úkolem předsedajícího státu?

Předsednická země má během svých šesti měsíců pořádně napilno. Očekává se, že každý stát bude prosazovat určitá témata a zkusí Evropskou unii o kousek posunout. Kromě toho ale předsednictví řídí všechna jednání Rady – nejen ministry, ale také experty, kteří se domlouvají na obsahu návrhů evropské legislativy – a také tuto dohodu aktivně utváří. Předsednictví tak představuje především vyjednavače mezi 27 státy, jejichž představy se často velmi liší. Má a musí pozorně naslouchat a vyhodnotit, kde mezi širokým spektrem zájmů leží nejlepší kompromis. Poté, co ho pracně dosáhne, musí obhájit ještě ve vyjednávání s Evropským parlamentem. Ten je klíčovým partnerem Rady EU při schvalování legislativy.

Jak je na tom v ohledu předsednictví Česká republika? Předsedá poprvé?

Česká republika předsedá Radě EU ve druhé polovině roku 2022. Děje se tak podruhé v české historii a podruhé za českého členství EU. Poprvé Česko předsedalo v roce 2009. Již jen tato třináctiletá prodleva naznačuje, že předsednictví je významné, důležité a něco znamená.

Co může zemi přinést předsednictví Rady EU?

Spoustu práce, úkolů, úsilí a nervů. Ale pokud se vše povede, může se předsednické zemi bohatě vrátit. Za prvé, zvládnuté předsednictví vede ke zvýšení pověsti a prestiže dané země. Šikovným důrazem na zajímavá témata může předsednictví prosadit své vlastní zájmy, třeba v podobě kvalitní legislativy. Jeho politici a úředníci získají spoustu kontaktů, spojenců, ale také informací o tom, co chtějí ostatní země. V neposlední řadě také předsednictví výrazně oživuje evropskou politiku dané země, přináší nové myšlenky, témata a také nové lidi, nezřídka absolventy Evropských studií na Fakultě sociálních studií.

Kdo je Petr Kaniok

doc. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D.
Docent Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií

Veškeré dění kolem Evropské unie je hlavní specializací tohoto odborníka na evropskou politiku. Učí kurzy zaměřené na instituce Evropské unie a různé rozměry evropského politického dění. V posledních letech se výzkumně a publikačně věnuje roli parlamentů v Evropské unii, brexitu, diferencované integraci či euroskepticismu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.